Šípkové víno už pomaly kvasí

Kvas

Naposledy som sa s vami rozlúčil zarobeným kvasom. A neistotou, či sa to celé vôbec rozbehne. Nakoniec začalo všetko bublať, takže miniseriál o šípkovom víne môže pokračovať.

Trochu pribrzdený kvas som oživil ďalšími kvasnicami a trochou tepla. Predtým som mal nádobku na studených kachličkách na linke. Keď som však doplnil zvyšok kvasiniek zo sáčku a presunul to celé na teplejšie miesto, ľahké bublanie sa obnovilo.

Podrviť šípky s cukrom

Suroviny

– ½kg šípok
– 10g vinárskych kvasiniek
– 40g cukru
– 600ml + 4l vody
Cukrový sirup
– 300g cukru
– 200ml vody

Môžme sa teda pustiť do krajšej fázy. Poriadne vyumývať demižónik, štupel aj kvasnú rúrku. Ďalej prišli na rad šípky. Odstránil som z nich stonky a opláchol ich. Namiesto zdĺhavého prekrajovania som ich len zasypal cukrom a pučidlom poriadne rozdrvil. Práve kryštálový cukor mi v tejto snahe výrazne pomohol. Keďže som nemal dosť čerstvých šípok, pridal som aj trocha sušených. Pôvodne som ich sušil na čaj.

Keď boli šípky hotové, zalial som ich vrelou vodou a nechal vychladnúť. Zmes musí byť dostatočne vychladnutá, inak prílišné teplo kvasinky zabije. Na druhej strane, nemala by byť ani príliš vychladnutá, aby sa kvasinky dobre rozbehli. Hneď ako zmes vychladla, pridal som kvas a dolial trochu zo živného cukrového sirupu. Medzičasom som si v hrnci prevaril 4 litre vody a nechal vychladnúť.

Zapariť horúcou vodou

Základ v demižóne

Teplota nad 20 stupňov by spôsobila príliš búrlivé kvasenie a menej kvalitný výsledok.

Hneď ako to bolo možné, som zmes šípiek a kvasu nalial do demižóna, pridal prevarenú vodu a zaštupľoval kvasným uzáverom. Mimochodom, skoro som doňho zabudol naliať vodu, bez nej by uzáver nefungoval.

Demižónik som nechal v kuchynskom kúte, kde je teplota okolo 19 stupňov. Teplota nad 20 stupňov by spôsobila príliš búrlivé kvasenie a menej kvalitný výsledok, preto sa chystám onedlho presunúť demižónik do pivnice, kde je okolo 15 stupňov. Pomalšie kvasenie by sa malo prejaviť v lepšom výsledku.

Bubleme

Uvidíme ďalej, máme pred sebou asi 4 týždne kvasenia. Teraz sme v počiatočnej fáze. Je pomalá a víno takmer nebuble. Nechávam čas kvasinkám, aby sa poriadne rozmnožili. V ďalšej fáze už bude pekne bublať. Bude treba kontrolovať kvasný uzáver, či sa z neho neodparila voda. A tiež teplotu v pivnici. Zaobstarať si teplomer je určite dobrý nápad.

Všetky diely miniseriálu o šípkovom víne

  1. Ideme skúsiť vyrobiť šípkové víno
  2. Šípkové víno už pomaly kvasí
  3. Stiahli sme šípkové víno, dokvasí a prečistí sa
  4. Ako nedopadlo šípkové víno
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (8)

  1. drzim palce, kvasenie je osemetna zalezitost, aj u nas, domacich varicov piva
    zaujalo ma pouzitie krystaloveho cukru, tomu sa vyhybame ako cert krizu, boli z neho hlava :-) hroznovy cukor je fajnovejsi, prekvasi vsak rychlejsie :-0

    sipky sa mi zdaju byt malo cukornate a preto na vyrobu vina menej vhodne :-) tot moj nazor

    este raz, drzim palce at to kvasi ! :-)

  2. chybicka se vloudi, spatna email adresa, tato je spravna

  3. Dufam ze som z tejto kratuckej konverzacie spravne vydedukoval zaver a autorov zamer.
    Bude clanok o vareni piva?
    Dufam ze ano, to by som chcel vyskusat.
    Po zostrojeni mojej prvej palenice a jej dokladnom odskusani som prestal kupovat tvrdy alkohol.
    Ze by som po takom clanku prestal kupovat pivo?

  4. ja budem len a len rad, a odporucam rovno zo zakladnych surovin a ziadne koncentraty, je to lahke a zabavne a vysledok stoji za to ;-) a moznosti je v pive neurekom :-)

    1. Klikol som si na vasu pivnu stranku a celkom pekne.
      Musim to este poriadne preluskat.
      Mala (velka) pripomienka, tie anglicke nazvy….
      Preco sa musime my Slovaci stale po niekom opicit?
      Aj my mame svoju pivnu historiu a nie kratku.
      Pivo sa u nas varilo skor ako bola objavena Amerika.
      Na sutaziach je to mozno +, ale preco nedat prvy Slovensky nazov(vobec nemusi kopirovat preklad) a az potom anglicky?
      Ze sa v napr. v banictve pouzivaju nemecke terminy je tym, ze nas banictvu prisli ucit nemecky pristahovalci.
      Ale pivo nas urcite neprisli ucit varit z USA ci Kanady….
      Kvasinkove, nepasterizovane….

      Je to vasa stranka, velmi si ma nevsimajte, to je asi tym mojim dlhorocnym pobytom vonku. Ked vidim tu hrdost domacich na kazde h…o a porovnam to so Slovakmi co by mohli byt na nieco naozajstne hrdy, ale koli pre mna nepochopitelnej skromnosti tomu daju anglicke, nemecke, cinske meno….!

      Tak ci onak, idem u vas nieco nastudovat, okukat a uvidim co vznikne.

  5. dobra poznamka, isto si si vsimol /sorry za tykanie/ ze mame aj slovenske mena Perun, Morana, Mokosa, tie anglicke pomenovania su nazvy povodnych druhov piva, nemame problem dat na etiketu nazov Kladzivar plzenske, Kladzivar tmave ceskeho typu:-) ak my na Slovensku vymyslime nejaky pivny druh/styl tak to tam s hrdostou dame… americke hnede vrchne kvasene pivo je predsa len krkolomny nazov podobne ako indicke svetle vrchne kvasene pivo ;-) ako som uz vyssie pisal, svet piva je ovela zabavnejsi ako Zlaty bazant tvariaci sa ako svetove pivo :-)

    1. No veru, Zlaty bazant so svetovo univerzalnou a nic nehovoriacou chutou….viem ako chutil pred 30 rokmi, ale teraz, skoda pismeniek na komentar.
      Pozeral som tie nazvy piv zo sutaze. Fakt zabava, Zvolensky kocur, Vahan triple, Cierny havran….;-)
      Musim si pozriet kalendar tych akcii a naplanovat podla toho dovolenku.

      Myslel som ze budete mat aj konkretny postup varenia, pripravy surovin, ukazku a popis techniky na varenie, zdroj surovin….mate tan nastastie dost odkazov na ine stranky, tak nieco urcite najdem.

      A tykanie,…. pri dobrom jedle, pivku, vinku, palenke….tam su len dobry ludia, tam je to sucastou „bontonu“ Nie sme na konferencii bankarov.

  6. Roman -

    ja som to skusil teras , urobyť to šipkove výno dal som všetko potrebné začina to peniť a vychadzaju bublinky ako šampanske len nechápem že prečo mi to nebuble cez kvasny ventil ale toto sa deje ešte len po dvoch dnoch zacitku tak neviem možno sa to ešte rozbehne alebo je chyba v tlaku trochu sa bojim že mi demižon rostrhne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.