Malý Lelit vie čarovať s kávou

Kávovar Lelit PL 41 TEM

Malé pákové espressá majú svoje obmedzenia. Kto z nich chce vytĺcť viac, snaží sa väčšinou nejakým spôsobom ovplyvniť teplotu vody. Bez priameho ovládania to samozrejme ide ťažko a pripomína to skôr šamanizmus. Odpustiť vodu, počkať kým zasvieti alebo zhasne kontrolka… Jeden konkrétny stroj vám však ušetrí námahu a teplotu v bojleri si v ňom nastavíte ako človek. Manuálne, pohodlne a tlačítkami. Testovali sme Lelit PL 41 TEM.

Súčasť balenia - 3 sitká: na POD kávu, na single shot a double shot

Hneď po rozbalení mi udrelo do očí niekoľko detailov, ktoré vyzerali rovnako ako na mojom vlastnom la Pavoni Puccino, prípadne na ďalších modeloch la Pavoni. Napríklad čierna rúčka páky. Alebo manometer. Netreba sa čudovať, ako každá elektronika dnes, vo svojej podstate je to skladačka rovnakých základných súčiastok.

Dizajn a dielenské spracovanie

Stroj má celokovové telo a váži takmer 8 kíl. Povrch je naleštený, takže na ňom vidno každú odfŕknutú kvapku vody alebo kávy. Aj odtlačok prsta… Na druhej strane, trocha horúcej vody a preleštenie ho dostanú opäť do pôvodného lesklého stavu. Ja osobne nie som fanúšik takýchto naleštených strojov, ale potešilo ma, že udržiavanie je celkom jednoduché. Len ho treba zahrnúť do rutiny práce so strojom.

Bok stroja - zásobník na voduHlavný vypínač je schovaný na zadnej stene prístroja, odkiaľ je vyvedený aj kábel. Hore je plocha na nahrievanie porcelánu. Vpredu nájdete všetko podstatné. Dve páčky, manometer, kontrolku a ovládanie teploty bojlera s displejom. Prvou páčkou sa prepína, či chcete robiť kávu, horúcu vodu alebo paru. Druhou páčkou zasa spúšťate extrakciu espressa. Oranžová kontrolka oznamuje, kedy je dosiahnutá želaná teplota. Toto je duplicitné, pretože rovnakú a presnejšiu informáciu dostanete na displeji. Pri ňom sú dve tlačidlá, ktorými môžete nastaviť teplotu v rozsahu od 80° do 130° C. Ak si ju nezmeníte, zostane prednastavená na teplotu 95° C. Ako sa neskôr ukáže, ovládanie teploty je magická vec. Mimo presnej kontroly teploty v bojleri má stroj aj ďalšie dva termostaty. Jeden na paru a jeden bezpečnostný. Inak sú „črevá“ takmer rovnaké ako spomínané Pucino. Malý mosadzný bojler, vibračná pumpa, trojcestný ventil, hadičky a kábliky.

Bandaska na vodu s objemom 2 litre

Pod predným panelom je samozrejme grupa, kam sa zakladá páka a tiež tryska na paru. Potešilo, že je uložená v gulovom čape, takže sa s ňou dá hýbať všetkými smermi. Spúšťa sa otočným ventilom na boku stroja.
Spodok pod pákou je vyplnený odnímateľnou miskou na odtečenú vodu. Stroj má aj spätný výpust, je schovaný za predným panelom a nateká práve do spomínanej misky. Dobrá správa je, že táto miska je dosť veľká, takže pri hraní sa so strojom ju nebudete musieť často vyprázdňovať. Tomuto sekunduje aj veľký zásobník na vodu. Keď odklopíte polovicu horného veka, objavíte malú bandasku, do ktorej vedú dve hadičky. Má obsah až 2 litre a najpohodlnejšie sa dopĺňa lievikom, zbytočné ju Páka pre Lelit vľavo, páka na la Pavoni vpravovyberať.
Oproti La Pavoni som si všimol, že páka je o niečo vyššia (viď foto vpravo), takže by sa do nej zmestilo aj zväčšené sitko na 22g kávy. Otázka ale je, či by takéto množstvo malý stroj pretlačil bez toho, aby to uškodilo výslednej chuti.

Veľa už spomenutých detailov je spravených funkčnejšie ako na Pucino, ale dielenské spracovanie iných zaostáva. Vadili mi napríklad ostré hrany plechu po vybratí misky na odtečenú vodu aj v prístupe k bandaske s vodou.

Poďme sa hrať s espressom

Na testovanie takéhoto stroja si nevezmete „štandardku“. Použil som arabiku Santos Cioccolatato Gambato z Lino’s Coffee Shopu, praženú asi pred mesiacom. Mal som tiež zmes arabík z Južnej Ameriky, praženú pred 4 dňami. Poslená testovaná káva bola plantážna arabika Cuba Altura Lavado, pražená rovnako pred 4 dňami. Obe boli z pražiarne El Barista v Spišskej Novej Vsi.

Ako druhý krok som znížil teplotu na 90°C. Výsledok? Stratila sa silnejšia horkosť a lepšie vyznela sladkosť. A dozvuk trval podstatne dlhšie ako predtým.

Brazilia Santos

Stroj nechávam nahriať pred použitím asi hodinu. Je to čerstvo vybalený stroj, kávu ešte v živote nevidel. Teplotu nemením a idem robiť espresso. Zo zvyku a automaticky som pridal pár gramov naviac do sitka, po premeraní 16 gramov na dve kávy. Páka sa od novoty ešte ťažko uťahuje, ale časom a používaním sa poddá.

Prvé pokusy sú uspokojivé. Káva tečie ako má, crema je primeraná. Skúsil som pohrať sa s teplotou. Ani jedným smerom však nebol výsledok dobrý. Zvýšenie teploty kávu prepálilo až zhorkla. Zníženie zasa spravilo belostnú cremu. Čistá Brazília skrátka nebola káva na hranie sa. Tiež som zistil, že podobne ako Puccino, aj Lelit je citlivka na prepchávanie sitka. Najlepšie urobíte, ak sa budete držať osvedčených 14 gramov. Inak stroj prská. Že to robí, zistíte až keď použijete naked portafilter.

Zmes arabík z Južnej Ameriky

Extrakcia espressa

Čo sa skrýva v stroji ukázala zmes arabík. V základnej charakteristike a prednastavenej teplote 95°C mala prevážne horkú chuť, v pozadí bola aj sladkastá, s krátkym dozvukom. Napriek predošlému problému so zvyšovaním množstva kávy v sitku som urobil pokus. Do páky som naložil cez 16 gramov kávy. Ako druhý krok som znížil teplotu na 90°C. V oboch prípadoch som použil pre-infusion, čiže krátke navlhčenie kávy v páke tesne pred spustením extrakcie. Výsledok? Stratila sa silnejšia horkosť a lepšie vyznela sladkosť. A dozvuk trval podstatne dlhšie ako predtým. Omnoho vyváženejšia charakteristika chutí. Bingo! Toto je situácia, ktorú som od stroja očakával. Presne na toto je dobrá regulácia teploty v bojleri.

Vysledné espresso

Cuba Altura Lavado

Cuba Altura LavadoKubánska káva dopadla veľmi podobne ako Brazília. Bola upražená na veľmi tmavo a dávala takmer rovnaký výsledok pri rôznych teplotách. Veľmi intenzívna káva. Sladká v chuti, s jemným dymovým závojom na konci.

Ešte jedno zaujímavé zistenie. Digitálny display nefunguje len na nastavenie teploty v bojleri, ale aj ako živá sonda. Keď nastavíte povedzme teplotu 92°C a spustíte extrakciu, môžete krásne sledovať, ako vám postupne klesá.

Cappuccino a to ostatné

Naparovacia tryska

Všesmerová tryska funguje tak ako vyzerá. Vďaka guľovémú kĺbu sa dá nastaviť všetkými smermi. Nemá žiadne zbytočné záhyby, takže aj čistenie je veľmi pohodlné. Tryska vie krásne roztočiť mlieko v kanvičke a napeniť ho. Cappuccino na malom stroji má však svoje obmedzenia.

Nemôže zato Lelit ako taký, ale jednoducho samotná konštrukcia stroja. S jedným malým bojlerom je to vždy kompromis. Nemôžete v ňom mať naraz všetko, paru aj horúcu vodu. Kým nahrejete paru, a potom ju vymeníte za vodu, prejde more času. Navyše si koledujete o to, že po napeňovaní budete mať bojler prehriaty a teda spálite kávu. Robiť to naopak, teda najprv espresso/potom napeňovať, je zasa hlúposť. Kým sa stroj pripraví na paru, espresso dávno zoxiduje a môžete ho vyliať. Základná otázka teda znie: hodí sa tento stroj napríklad na latte art? Áno, ale len s patričným cvikom a znalosťou všetkých limitov stroja. Mimochodom, stroj po prepnutí páčky vie cez trysku púšťať nielen paru, ale aj horúcu vodu.

Pre koho je tento stroj

Odpoveď je jednoduchá. Pre každého, komu záleží na káve a nakupuje ju čerstvo upraženú. Hlavná výhoda je nastavovanie teploty, vďaka čomu sa dá z plantážnych káv vyťažiť maximum chutí a aróm. Rovnako tak nájde prípadné chyby kávy. Ďalšou výhodou je väčší zásobník na vodu aj miska na odpustenú vodu. Vďaka tomu čistenie aj dopĺňanie „prevádzkových tekutín“ zbytočne nezdržuje pri hraní sa s kávou. Samozrejme, stále ide o malý stroj, ktorý má aj svoje limity. S trochou trpezlivosti myslím dokáže robiť svoju robotu dobre. Na Slovensku stojí kávovar 479€.

Stroj nám na testovanie požičal slovenský dovozca tejto značky
www.lelitespresso.sk

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (23)

  1. Celkom luxusna masinka.Akurat cenovka aka na tom je.Viktor mohol by si spracovat temu“Ako doma vyrobit poriadnu cremu“…nejaky technicky popis pripadne STN normu vyrobit :-), lebo ruky mam zdrave a nedari sa taka kvalitne husta.

    1. Pjotr: vdaka za poznámku, cenu som zabudol a doplnil do clanku.
      S cremou je to tazko, pretoze zalezi od mnohych faktorov. Skus napisat tvoju situaciu a uvidim, ci budem vediet poradit.

  2. Pjotr, nebudes verit ale technicka specifikacia talianskeho espressa existuje. Sice nie STN ale INEI – Taliansky narodny institut pre espresso ktory certifikuje „espresso italiano“. Myslim ze nemusim prekladat:
    • Necessary portion of ground coffee 7 g ± 0,5
    • Exit temperature of water from the unit 88°C ± 2°C
    • Temperature of the drink in the cup 67°C ± 3°C
    • Entry water pressure 9 bar ± 1
    • Percolation time 25 seconds ± 2,5 seconds
    • Viscosity at 45°C > 1,5 mPa s
    • Total fat > 2 mg/ml
    • Caffeine < 100 mg/cup
    • Millilitres in the cup (including foam) 25 ml ± 2,5

    1. Jaro: chyba mi tam podstatna zalezitost – surovina. Aka? Kedy bola prazena? Ako dlho bola skladovana? ;-)

    2. Mnooo to uz je lepsie, ale asi by to chcelo videjko o tom aby mal clovek predstavu ako rucne, strucne na to.Zaujima ma hlavne ako narabat s rukami.

  3. Moja situacia je dobra o tom inokedy…lebo uz som sa s par baristami bavil o tom, ale dajako tam nieco chyba.Jednoducho kratky navod…ake mlieko pouzit, typ sklonu, teplota, ake uhly pouzivat, ci s tym nejak tocit alebo nechat len virit.Ci lepsie po tme alebo pri vychode slnka :-) – ved sa o tom da popisat cela veda.P.S. Cenovka tym udelatkam a cudlikom prislucha.

  4. fugu3001

    ozajstne cerpadlo? nie klasicka „ULKA pompa“?

    a tie ostatne male kavovary od Lelit maju tiez rotacne cerpadlo?

    pjotr> cerstva kvalitna kava, odmerka, tamper a hlavne klasicke sitko a nie tie napenovacie crema_disc / super_disc / blabla bazmeky, ktore vyrobcovia radi prezentuju ako nieco, bez coho ani zit nemozes.

    1. Aha tak tu si zjavne nerozumieme…ja totiz volam doma cremu – napenene mlieko – sorrrryyyy …vidim ze sme tu viedli zbytocnu debatu.Takze oprava MLIEKO, AKE MLIEKO, AKO S MLIEKOM, CO S MLIEKOM.

    2. jasne, pardon, klasicka vibracna ulka pumpa

  5. Zaujimava recenzia a super funkcie, ale namiesto teploty by tam mohli dat napr nastavenie tlaku. Predinfuzia by bola celkom dobra vec. Tiez moja skusenost je taka, ze termostat u lelita sa velmi rychlo rozladi a kavu zacne spalovat. Samozrejme ak si „geek“ tak vies si vypustit vody, alebo pockat minutu a pod. ale priemerny spotrebitel taketo veci nevie a ani nema zaujem nad masinou dlho maturovat. co sa tyka latte art tak ja to robim takto: 1. predhrejem masinu na paru. ked masina oznami, z eje hotova vypustim dostatok pary aby svetielko znova zhaslo. vtedy lelit zacne generovat paru. pockam cca 30 sec a este pokial svetielko je zhasnute zacnem s naparovanim. u mna (stara verzia) neviem uhol trisky prestavit a to je dost limitujuce. ale ked som hotovy s napenovanym tak 2. vypnem generovanie pary a cez parovod. vypustim paru az pokial nezacne tiect voda. tu potom prepustim aj cez hlavu az pokial sa pristroj nezhasne svetlo. vtedy zacne predhrievat, ale stym, ze tentokrat na telpotu espressa. klasicky si urobite espresso a nalejete latte art. … u mna este plati, ze lelitov termostat je niekde mimo, takze cez hlavu musim vypustit urcite mnozstvo vody aby sa stav „ukludnil“ az potom mozem ist na espresso.

    1. Vdaka za postrehy. To prepalovanie – chvalabohu ma stroj prave to nastavovanie teploty, takze sa to da korigovat.

  6. ja inak este ta cena, ano ta sa mi zda trochu strma… za tu cenu sa da dostat aj Rancilio Silvia .. nie? aspon tu v usa urcite.

  7. Tato recenzia mi padla akurat vhod. Uz som bol rozhodnuty pre Isomac Venus a mlyncek ascaso imini-2. Este som nikdy ziadnu masinu doma nemal, ale opat skoncilo leto a ja som sa vratil z Chorvatska, kde ma rozmaznali dobrou kavou. Uz sa tesim na domace experimenty s espressom, ale fakt este nie som rozhodnuty ktory stroj si kupit. Ak sa rozhodnem pre Lelit PL041TEM a k tomu asi mlnycek Lelit 043, tak dopisem svoje zaciatocnicke skusenosti.

  8. Zdravim, prave sa rozhodujem medzi tymto Lelitom a La Pavoni Puccino. Dalo by sa spravit ich vzajomne porovnanie? Vyhody, nevyhody, odpourucania, tipy? Momentalne vlastnim Solis SL70 + Rancilio Rocky a rozmyslam nad zmenou. Kavu si robim iba presso.

    1. Porovnanie uz v podstate je v clanku. Vsetko zalezi od toho, nakolko sa chcete hrat s kavou. Ak velmi, tak by som vybral Lelit, kde sa da nastavit teplota. Ak len tak zlahka, potom by som skusil Puccino. Vnutri su to v podstate rovnake stroje, tam neni moc co porovnavat.

  9. Tomas Bednar

    Dobry den,

    mam doma starsi model od LELITu. Som s nim spokojny, no pouzivam ho iba s poduskami (PODs) – Lucaffe. Kedze kava sa stale viac stava mojou vasnou, chcem si kupit novy pristroj (tento ma len jednu paku – na podusky) a predovsetkym mlyncek, aby som sa mohol zacat s kavou viac zoznamovat a experimentovat. Tato recenzia mi prisla ozaj vhod, este raz vdaka za nu:) Pozeral som tento model na stranke distributora pre SR. Som prakticky rozhodnuty a kedze kvoli servisu a podobnym zalezitostiam sa mi zda vhodne kupit od tejto spolocnosti aj mlyncek, pozrel som uz aj tie. Jediny, ktory tam ale maju je LELIT PL 043. Viete mi poradit, ci je dostatocne kvalitny? Prip. na co si mam predovsetkym davat pozor pri vybere mlynceka (ak by som kupoval od inej znacky)? Urcite chcem elektricky.

    Dakujem velmi pekne za radu.

    1. Co som cital recenzie na ten mlyncek, tak vraj lacnoska, ale vydarena. Melie rovno do paky a ma konicke kamene, co je v podstate profi riesenie. Uplne male lacnosky maju ploche kamene, tie sa zvyknu pomerne rychlo opotrebovat. Ja by som daval bacha prave na kamene.

  10. O mlynceku som pocul dobre veci. Jeho problem je, ze si snim viazany na espresso, ide metody zevraj nezvlada (melie len na espresso). Ale na espresso je dobry. Ak chces univerzalnejsie pozri sa po tomto http://www.amazon.com/Baratza-Vario-Ceramic-Coffee-Grinder/dp/B0027DVMDC/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1324507442&sr=8-4

    osobne som jeziskovi napisal, aby mi priniesol lacnejsieho bratranca tej Baratzi konkretne:
    http://www.amazon.com/Baratza-Vario-Ceramic-Coffee-Grinder/dp/B0027DVMDC/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1324507442&sr=8-4

    neviem ci tieto mlynceky u nas dostat, ale Baratzi su moc dobre (aj ked drahe) a tento Breville je novinkou na espresso scene, ale beru to moc vazne.

  11. Dobrý deň, prosím o radu aký pákový kávovar na doma kúpiť. Zvažujem Gaggia new baby class a Lelit PL 41 EM. Je medzi nimi výrazný rozdiel? Na Gaggiu by som musela kúpiť nepretlakové sitká do páky v Lelite zrejme sú. Ďakujem

    1. Spravny postreh, Gaggia ma s najvacsou pravdepodobnostou pretlakove sitko, Lelit nie. Otazka je, ako by sa ta Gaggia bez pretlakoveho spravala.

  12. ake je to pretlakove sitko? ja mam gaggia evolution a boli tam pribalene 2 jednoduche sitka. dal sa do paky este pripevnit nejaky nastavec perfect crema, ktory nepouzivam, to je to pretlakove?
    potom som si este dokupil VST sitko a uz pouzivam iba to
    http://www.coffeesource.eu/lm-strada-kosik-do-paky-s-certifikatem.html

    1. Pretlakove sitka su rozne. Bud maju velmi jemne dierky (proti svetlu ich ledva vidis), alebo maju sitka dokonca dve. Na niektorych Krupsoch som videl aj to, ze sitko nebolo po celom obvode misky, ale malo tvar stvorca a velkost max 15x15mm.

      1. tak na tej mojej gaggii boli potom asi nepretlakove – jednoduche misky s normalnymi dierkami. ked ma aj polkilovu profi mosadznu paku, tak hadam aj misky dali normalne. ale to VST sitko je ovela lepsie ako to standartne dodavane, odporucam zakupit, hlavne jednoporciove.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.