Ruský boršč

Aj keď to vonku vôbec nevyzerá, že by mala začať „zima ako v ruskom filme“, ruský boršč napriek tomu výborne zahreje. Receptov na túto červenú polievku je veľa, mňa tento naučil príbuzný, ktorý blahých časov študoval chémiu v Moskve a Rusku si vzal aj za manželku.

Základom celej polievky je hutný vývar, cvikla a kapusta. Ostatnú koreňovú zeleninu nechávam na tvoj výber, ja som použil mrkvu, paštrnák a zeler. Niekto dáva aj zopár zemiakov, ja ich v boršči neuznávam. Ďalším tajomstvom je varenie surovín jednotlivo. S hotovým borščom je to podobne ako s našou kapustnicou. Najlepší je odležaný 2-3 dni. Úplne ti postačia tri hrnce…

V hlavnom hrnci priprav vývar. Voda, mäso, bobkový list, cibule napichané klinčekmi, nové a čierne korenie. Jasné, cibuľa zafarbí výsledný vývar, ale to v našom prípade nie je dôležité. Osobne používam do boršču len hovädzie mäso, polievka má potom delikátnejšiu chuť, ale nič ti nebráni prihodiť aj trochu bravčového.

Dôvod, prečo sa jednotlivé suroviny varia samostatne je jednoduchý – každá si vo výslednom jedle zachová svoju vlastnú chuť a „nenapáchne“ niečím iným.

Suroviny

– 1kg cvikle
– 1kg bielej kapusty
– 1kg korenovej zeleniny
– hovädzie a bravčové mäso
– 2 väčšie cibule
– celý citrón
– bobkový list, nové korenie, klinčeky
– kyslú smotanu

V ďalšom hrnci nechaj variť cviklu pokrájanú na menšie kocky. Do vody však nesmieš zabudnúť pridať citrón, inak cvikla stratí farbu. Pridať môžes opäť bobkový list, korenie, tiež trochu cukru. V treťom hrnci nechaj pomaly variť v osolenej vode nakrájanú kapustu a koreňovú zeleninu. Dôvod, prečo sa jednotlivé suroviny varia samostatne je jednoduchý – každá si vo výslednom jedle zachová svoju vlastnú chuť a „nenapáchne“ niečím iným.

Vývar sa ti varil zrejme najdlhšie, aby bolo mäsko jemnučké, cvikla a ostatná zelenina boli hotové skôr. Keď je všetko hotové, vyber z vývaru mäso aj korenie, pozlievaj cviklu aj zeleninu a pridaj ju do vývaru. Nechaj chvílu povariť a môžeš podávať. Polievku do taniera, navrch potrhané kúsky mäsa, lyžica kyslej smotany a možno trochu posekanej petržlenovej vňate. Keď už sme pri tej smotane, tú vedia v aj v Rusku spraviť riadne plnotučnú. U nás zoženieš maximálne 16-percentnú, ale môžeš sa vynájsť. Stačí nechať skysnúť našu obyčajnú smotanu na šľahanie.

P.S. Pri varení sme sa kuchynsky vadili s manželkou, kto spraví boršč lepšie a čo má do neho ísť. Pamäť na jedlá mi slúži, a tak som si spomenul, že som u nás doma som boršč z jej rúk jedol len zopár krát. Veľmi rýchlo ma však moja milovaná vyviedla z omylu. Robievala ho pomerne často deťúrencom, o ktoré sa voľakedy starala. Túto polievku zbožňovali najmä dievčatá vo svojom „ružovom“ období – po zamiešaní smotany je boršč totiž… ružový ;-)

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (44)

  1. To jste se mi trefil do noty :-) Na téma boršč se i u nás vedou debaty a pořád se nemůžeme shodnout, co do toho pravého patří. Přidávám i kostičky brambor, ale i když tam mají absenci, boršč je prostě vždycky naprostá delikatesa. Neznám lepší polévku, která zahřeje na těle i na duši :-)

    1. ste skoro vsetci vedla, borsc je jedlo chudobnych….vzniklo na ruskych stepiach , kde bolo malo paliva a jedlo sa muselo pripravit v jednom hrnci……okrem kapusty , cervenej repy a korenovej zeleniny do borscu v ziadnom pripade neide ziadna klobasa ale udene maso, baranie maso….a hovadzie….pouzivalo sa aj hovadzie susene….podla druhu masa sa najpr dava varit hovadzina , a postupne baranie a udene bravcove…potom idu zeleniny podla toho ktora ako dlho potrebuje varit , aby bola makka…pastieri nemali problem so smotanou taj ju na koniec dali….zemiaky borscu neuberaju na jemnosti , ale sa davaju ak su…….evidentne vacsina o borscu spieva ody , ale nevieto ho ani pripravit a zrejme ani neviete ci je to polievka , alebo hlavne jedlo. vazeny je to hlavne jedlo a polievka zaroven

      1. no áno, máš pravdu s pôvodom jedla aj s varením v jednom hrnci. tiež sa mi to zdalo ako nezmysel, aby sa v dávnej dobe a na takých miestach života zabávali z toľkými hrncami.
        avšak práve táto „úprava“ si myslím tomu práve prospieva, že si to zachová také svojské chute. ja ho robievam takto – zvlášť mäsá, zvlášť cvikla a zvlášť zelenina, ako je to tu.
        na porovnanie viem, keď ho varí môj starý otec všetko v jednom, vznikne z toho kapusta s cviklou…

  2. nie som expert, ale podla mna zemiaky uberaju borscu na jeho majestatnosti a robia ho, s prepacenim, obycajnym jedlom.
    Kazdy ale bude tvrdit to svoje, ak sa do debaty zamiesa napriklad aj Ukrajinec, tak aj jeho verzia borscu bude ta prava. Je to podla mna podobne, ako ked v Taliansku maju rozne krajove variacie jedneho a toho isteho jedla. Nie je mozne, aby v tak velkej krajine miliony Rusov varili uplne rovnaky borsc, takze pravdu u vas mate asi vsetci ;-)

    a co takto bliny s kaviarom?

  3. dobry den,

    ja viem ze medzi gurmanmi nie je vegetarianska kuchyna nejak zvlast oblubena :) – ale predsa, pokial by sa pokusal vegetarian varit borsc, bolo by lepsie varit suroviny spolu? (pre absenciu vyraznej chuti vyvaru).

  4. preco by mala byt vegetarianska kuchyna neoblubena? gurmani ju mozno nebudu mat radi, kedze im ide o objem a nie kvalitu, ale gurmetom bude podla mna chutit ;-) Osobne si dam rovnako rad vege jedlo ako polokrvavy stejk, samozrejme ak su obe dobre pripravene.

    Namiesto masoveho si mozes pripravit vyvar zeleninovy. Ja by som mozno uvaril spolu korenovu zeleninu a pridal vsetky tie koreniny, ktore isli povodne do masoveho vyvaru, mozno pridal par lyzic olivoveho oleja. K tomu by som extra povaril cviklu a extra kapustu. Vyskusaj, mozno najdes inu kombinaciu, pripadne prihodis dalsie korenia alebo zeleniny (napr. por).

  5. Cital som knihu od Anthonyho Bourdaina, asi tam som nadobudol tento silny dojem, pretoze sa na adresu vegetarianov vyjadroval naozaj nevyberane :).
    Kazdopadne sa na ten pokus tesim, chut ste mi tymi obrazkami spravili mimoriadnu.

  6. co ja viem, nejako sa stalo modou, ze medialne znami kuchari si nevyberaju svoj slovnik a su za zurivakov. Ale ved kazdy profesional ma svoje maniere, to je normalne.
    drzim palce

  7. Je to tak, pravdu mají všichni :-) Mám moc ráda osvěžující studený boršč (běloruský chlodnik), ale to je téma na léto. Ve staré ruské kuchařské knize je hned 8 receptur na boršč napříč celou krajinou.

    Nadhozené téma: bliny s kaviárem :o) Tomu se nedá odolat! Určitě si na silvestrovském stole pro bliny udělám místo.

  8. ja som bliny ochutnal len nedavno, aj ked bez kaviara, ale chutili. Vyzeralo to ako palacinka, bolo to tenke ako palacinka a aj tak to nebola palacinka… ;-)

  9. Da sa u nas vobec kupit pravy kaviar niekde?

  10. neviem ci zozenies napriklad belugu, ale podla mna na objednavku ide vselico. Ked moze Metro ponukat flasu francuzskeho vina za 220 tisic, tak preco nie kaviac za 7000 dolarov ;-)

  11. Ja sa vratim spat k tym vegetarianom – v restauraciach vo vseobecnosti uprednostnujem rybu, vegetarianske alebo hydinu, maso jedavam hlavne doma. Ale vcera som bola v argentinskej restauracii, kde som ochutnala pravy argentinsky stejk, a teda to vam bola rozpravka, skutocne chutne, jemne masko, nie krvave, ale stavnate, hrube na 5 centimetrov.
    Borsc – nikdy som neskusila, cviklu jem len nakladanu, kapustu mam rada, asi by som sa nan mala odvazit. A bliny s kaviarom su tu (vo FR) velmi popularne, ale taktiez som ich nikdy neochutnala (alebo na mna nezaposobili). Keby ste niekto chceli na vianoce pravy kaviar (od Petrossiana – http://www.petrossian.fr/), tak mozem prepravit :) alebo aj ustrice.

  12. Viktor – jedna otazocka; da sa niekde prihlasit na odber komentarov k clankom?

  13. Katka:
    ak si vsimnes, pod kazdym clanok je taka veticka Všetky odpovede na tento článok môžeš sledovať pomocou RSS 2.0 zdroja. Ked na nu kliknes, budes moct sledovat komentare konkretneho clanku cez RSS. Ak chces inu moznost, staci mrknut na titulnu stranku, napravo su najnovsie komentare. Keby ani to nestacilo, staci povedat/navrhnut, mozeme dorobit aj inu pohodlnejsiu funkciu.

  14. Dakujem za upozornenie – nikdy som si to tam nevsimla. A uz som to hladala. Fajn by bolo mat emailove posielanie komentarov (ako je na diskusie.sme.sk alebo blogger.com), ktore mozes zaskrtnut pri posielani komentara. (Neviem, ci sa to da aj vtedy, ak ziadny komentar nepises). Ale pridam si to do RSS.

  15. nato, aby chodili upozornenia mailom, bude treba registraciu. My sme registraciu vynechali, aby ludia mohli slobodnejsie a bez zbytocnych zdrzovani pridavat komentare. Ak teda bude zaujem o to, mat pridane servisy – ako napriklad tie emailove upozornenia, bude to urcite cez registraciu.

  16. […] SI VIAC O… Boršč Balet Transsibírska magistrála Sibír Bajkalské […]

  17. Myslím, že tento recept sa najbližšie podobá skutočnému ruskému boršču. Môj poznatok je od ruského kuchára, ktorý varil vojenskej elite za totáča na Slovensku na Sliači. Teraz je kuchárom vo výberovom hoteli na Ukrajine.
    Boršč je jedlom chudobných ruských sedliakov od nepamäti. Základom bola vždy kapusta, cvikla, cukrová repa, rôzne druhy mäsa podľa možností a koreniny.
    Jeho, a tak aj môj recept: – všetkého tri druhy.
    Tri druhy hlúboviny – kapusta biela, kapusta červená, kaleráb
    Tri druhy koreňovej zeleniny – cukrová repa, zeler, cvikla
    Tri druhy mäsa – hovädzie, baranina, bravčové
    Tri druhy koreniny – Nové korenie, bobkový list, čierne korenie
    ostatné ingrediencie podľa chuti a postup ako ho popisuje tunajší autor .
    Dobrú chuť.

  18. robert, vdaka za recept, ta cukrova repa je tam zaujimava

  19. kaviar je obycajna blbost pre snobskych hlupakov a blbcov, co si namyslaju ze su nieco viac, ked maju viac penazi ako niekto druhy. Zabijanie ryb len kvoli tymto ikram je cista debilita a spinavstvo.

  20. Martin a Anka

    Srdecne dakuju a pozdravuju Kanadski Slovaci Anka a Martin, recept je fantasticky, este sa to stale vari, ale uz rozvoniava vsade, ked to budete citat my uz budeme aj po ochutnavani, ale este raz vam srdecne dakujeme.
    Martin a Anka

  21. V tom pripade dobru chut

  22. Ahoj,
    recept je ok, zemiaky do neho podla mna tiez nepatria.
    Cvikle davam viacej a kapusty najmenej.
    Bravcove som este nikdy neskusal, skorej hydinu.
    Kyslu smotanu v Kosiciach mame aj 20% :)
    Varil som borsc x krat bez citronu a vzdy mal tu spravnu farbu.
    Tiez varim zeleninu oddelene od masa, ale je to skor moj vymysel. Povodne ho prababka varila v jednom hrnci.

    Na zaver: Borsc je najlepsi na druhy-treti den

    Dam Ti tip na dalsiu moju srdcovku cviklovu: Polsky borsc s vyprazanou kroketou :)

  23. A este taka nasa specialitka: zeleninu krajame na tenke rezance (julien). Polievka potom nielen chuti ale aj vyzera fantasticky.

  24. U nás sa dáva do Boršču nakoniec pokrájaný kôpor čo dáva perfektnú chuť

  25. helena: tak to si viem predstavit!

  26. len na uistenie – tú vodu zo zeleniny nakoniec do polievky nepridávam, je tam len vývar. správne?

  27. suzaaan: obycajne ano, ale minule som dal do vsetkych hrncov menej vody a na konci som pozlieval vsetky stavy do jednej. Lepsie doplnit k borscu ten zeleninovy vyvar ako to riedit cistou vodou… Vsetko zalezi na tom, kolko tekutiny ti ostane a ako „riedky“ alebo „husty“ ho chces vo finale mat. Nech sa podari

  28. vďaka za recept, bol skvelý :)

  29. ja som bol volakedy v rusku no a spomenul som si na jednu variantu ,pridal som susene hriby a na konci opecenu slaninu.skuste

  30. vdaka za tip, moze byt zaujimave

  31. Zdravím

    Předkládám několik poznatků o boršči které jsem vyzískala od mojej babuški:
    Vařený boršč dělají jenom líné hospodyně, protože chuťově to prostě není ono. Zvláště v postní variantě se musí předsmahnout všechno aby se výsledek dal nazývat borščem a ne vyvařenou zeleninovou směsí červené barvy.
    Nejlepší chuti se dosáhne osmahne li se čerstvá nastrouhaná řepa na pánvi s trochou černého pepře a česnekem. Což je skvělá příloha sama o sobě /vždy trochu odložím k bramborám/ Vlastně lze při smažení mrkve a cibule také odložit část stranou smíchat se smetanou popřípadě lžicí majonézy , nebo dodat trochu medu a ořechy podávat někdy s pohankou…Polovina kouzla přípravy boršče pro mne v dětství spočívala v tom hádat, co všechno nám babička vyrobí PŘI vaření boršče :)
    Brambory – v postní variantě se dávají brambory i mrkev a jedna nakrájená paprika, jinak lze brambory vynechat. Celkově se brambory moc nedávaly, ale vždy se dávají do postního boršče nebo do východní varianty pochopila jsem to tak, že v sedumdesátých letech vedly v Moskvě dvě varianty boršče: První je „severní“ kde je více řepy a kapusty, méně mrkve a jiné zeleniny podáví se s čerstvě nasekaným koprem (nebo petrželí) a nesmí se dělat s protlakem jinak ztrácí svou typickou příchuť. Druhá je „východní“ který je víc založen na principu co dům dá, dávají se do něho i brambory, víc česneku a všelijakého koření (které ma podle mne prostě zabít příchuť protlaku) tento boršč je těžší, aromatičtější ale má také svoje kouzlo.

  32. Vyskusajte radsej tento recept, podla mna je o dost chutnejsi…
    http://baranek.blog.sme.sk/c/167642/Varime-s-Medvedom-Borsc.html

  33. barborella

    ked raz budete hutat, ktore z tychto receptov date aj do kucharskej knihy, tak tento borsc mi tam prosim supnite tiez! :-) dakujem, vynikajuci je.

  34. Tak a mám to za sebou, skvelý recept, boršč chutí vynikajúco. Ďakujem za recept

  35. Píšete že sa všetko varí osobitne, aby sa zachovala chuť použitých surovín, a potom napíšete že najlepší je o 2-3 dni. To znamená že tie chute sa všetke premiešajú a až vtedy je boršč úžasný. Čiže varenie osobitne je potom nezmysel.

    1. Ak by ste varili vsetko spolu, vsetko bude ruzove, lebo to zafarbi cvikla. Taka nepekna jednofarebna masa. Dalsia vec je, ze niektore zeleniny sa varia dlhsie a ine kratsie. Varit ich spolu, niektore mozu byt tvrde a ine u ako blato.

      Inak mate pravdu, po 3 dnoch sa tie chute uz spoja. Ale predpokladam, ze neuvarite borsc a nebudete cakat 3 dni, aby ste ho zacali jest ;-)

  36. fantazia …bol som v Rusku ,jedol som original boršč ..a podla tohto receptu som ho varil ,a je presne taký istý .Vynikajuca vec !

  37. Zaujimavy recept. Raz som mal moznost sledovat skusenu kucharku ktora varila v kotliku naraz. Na koniec dala vela na jemno nastruhanej cvikly. Stiahla ohen a nechala dojst nad pabrebou. Bol DOKONALI.

    1. Ano, su aj „rychle“ recepty, minule milovana robila na skusku jeden podla knihy Kucharka ze Svatojanu

  38. tatiana

    Su rozne boršči. Napriklad husty, alebo zvyknu zahusťovať mukou. Ja pochadzam s Kavkazu. U nas boršč varilsa inak. 1: varisa bujon s mäsom, bobkovym listom, korenim. 2: pridasa zemiak nakrajany. Medzi tym opucujetsa cvikla, mrkva, paprika a cibuĺa. Všetko nakrajať na tenke rezančeky. Na oleje osmažiť zeleninu; 1 cviklu, 2 cibuĺu, 3 mrkvu a papriku. Pridasa 1p.l. rajčinový pretlak. Zelenina nemusi byť uplne mäkka. Ona potom v polievke dojde. Keď zelenina začala vrieť pridať narezanu hlavkovu kapustu, tak za hrsť, osoliť, poperčiť. Keď začne polievka vrieť hneď ju vypať. My boli zviknute na chrumkavu kapustu v boršči. Do taniera pridaval sa kopor a smotana. Ak vas zaujal moj recept skuste. Prajem dobru chuť.

    1. Ďakujem za ďalšiu verziu, už tu máme celkom slušnú zbierku. Určite skúsim.

  39. Robert B.

    Ja vyrabam kyslu smotanu pomocou plnotucneho domaceho kefiru, teda kefiru vyrobeneho pouzitim kefirovych zrn. Zmiesam kefir so slahackovou smotanou v pomere asi tak 1:3, 1:4 a necham odstat v chladnicke dva tri dni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.