Pracovná doska z dreva?

Pracovná doska z dubového dreva

Drevo ako materiál mám veľmi rád, ale keď som si vyberal do novej kuchyne pracovnú dosku, vybral som si radšej kameň. Už predtým som mal dobré skúsenosti s mramorom. Je síce nasiakavý, ale výborne sa osvedčil najmä pri sporáku, kde sa na neho dal pokojne odložiť horúci hrniec. Kameň som vybral jednak kvôli húževnatosti, ale napríklad aj kvôli chladivému efektu, dá sa na ňom pracovať s cestami, ktoré majú rady chlad, napríklad s lístkovým.

Ale poznáte to, stavebník mieni a rozpočet sa mení. Namiesto žulovej dosky sa urodil konečne poriadny kávovar, a tak som začal hľadať alternatívy. Najbližší lacnejší a poctivý materiál bolo drevo. Teda dubová škárovka s hrúbkou 4 cm. Aj keď je drevo o niečo háklivejšie ako kameň, správnym osadením a ošetrením sa mu pokojne vyrovná, navyše sa netreba obávať puknutia, ak naň niečo ťažké spadne.

Výhoda je, že prípadné škrabance a zárezy môžeš kedykoľvek prebrúsiť jemným šmirgľom (hrúbky 180) a znovu napustiť.

V našej kuchyni je sporák riešený tak, aby boli mriežky nad horákmi v jednej rovine s doskou. To znamená, že ak chcem presunúť ťažký hrniec z ohňa preč na dosku, stačí ho plynule posunúť nabok, nie je tam žiaden odskok. Z toho vyplýva, že konce drevenej dosky treba ukončiť, navyše nehorľavým spôsobom. Vybral som si hliníkový profil v tvare L, ktorý som k drevu pripojil silikónom a navyše pevne priskrutkoval k doske. Následne som silikónom obehol všetky rohy, kde sa doska dotýka obkladu.

Ukončenie pracovnej dosky

Ďalšia časť práce je napúšťanie dosky. Používajú sa napúšťadlá s prírodnými olejmi, ktoré môžu prísť do styku s potravinami. Tu som veľa nešpekuloval a napúšťadlo kúpil tam kde aj dosku, teda v Ikea. Nezľakni sa, hmota je síce biela, ale dosku nezafarbí. Obsahuje hlavne ľanový olej. Manželke to smrdelo, mne voňalo – ľanový olej totiž používam pri varení… a nie, z pixle som si neodchlípol… Prvé dva týždne sa doska napúšťa každé dva dni, potom priebežne každý tretí, až kým nie je hĺbkovo napustená (teda po dvoch mesiacoch). Najideálnejšie je robiť to večer pred spaním, keď je v dome kľud. Dosku natrieš štetcom, necháš vsiaknuť a ráno už len bavlnenou handrou pretrieš zvyšky. Aj keď je už napustená, raz za štvrťroka ju treba pretrieť, aby si zachovala svoje vlastnosti. Výhoda je, že prípadné škrabance a zárezy môžeš kedykoľvek prebrúsiť jemným šmirgľom (hrúbky 180) a znovu napustiť. Ak más dosku nad umývačkou, treba ju zospodu ochrániť pred teplom a vysúšaním. Podlepil som ju zvyškom fólie, ktorá sa používa pod plávajúce podlahy a zabraňuje prenikaniu pary.

Naoko sa tieto úkony zdajú zdĺhavé a prácne, ale ošetrovanie si vyžaduje aj kameň. Najprv ma celá táto procedúra odrádzala, ale spolu nezaberie veľa času. Keď ju človek spraví poctivo, doska znesie všeličo a odmení sa dlhou životnosťou. Už sa teším na patinu, ktorú časom chytí.

Jedno veľké pozor. Ak vám náhodou prihorí v rúre plech a vy sa naň rozhodnete použiť čistiť grilov a špinavých rúr, robte to radšej niekde inde a nie v umývadle zasadenom v drevenej doske. Tieto chemikálie sú veľmi agresívne a ak vám kvapne na drevo, čo vám určite kvapne, budete mať dosku flakatú a vypálenú od kyseliny.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (49)

  1. uff, ja práve rozmýšľam, za čo vymeniť naše pracovné dosky. Napriek varovaniu: táto je veľmi háklivá, som si ju vybrala kvôli farbe, ktorá sa mi hodila a mám hlavu v smútku. Len kde zoženiem takúto drevenú na už stávajúce rozmery mojej pracovnej dosky?! :(

  2. nerozumiem celkom: ci sa ti drevena neosvedcila, alebo ze mas problem zohnat podobnu na doplnenie svojej uz existujucej?

    Otazka haklivosti je len o tom, ako sa clovek o tu ktoru vec stara. Cokolvek, o co sa nebude clovek starat, sa jednoducho rychlejsie pokazi. Navyse, mna o dreve nakoniec presvedcil stol, ktory si pamatam z detstva, odjakziva sme na nom stolovali. Ma niekolkonasobne viac rokov ako ja a vidim v akom je stave. Neda sa povedat, ze by sme ho setrili, ale zato sme ho osetrovali. A verim, ze ja ho raz podarujem mozno svojim detom, tak ako ho dostal ja od svojich do noveho byvania… Dreva sa netreba bat. Samozrejme, ak je poctivo spravene.

  3. moja nebola drevená ale nejaká háklivá umelá hmota! A rozmýšľam o novej.

  4. tak sa neboj drevenej, doska ma vysla okolo 5000 starej meny – jeden pult ma dlzku 120cm, druhy 130cm, sirka zhodne 60cm.

  5. Ja mam s tymito materialmi len dobre skusenosti, aj s krajacimi doskami, co produkuje napriklad Ikea. Tiez to treba parkrat napustit a potom to vydrzi. To iste plati aj pre rozne korytka a vahany ludovej vyroby ;)

  6. Neviete, kde sa da zohnat dubova skarovka vhodna na kuchynsku dosku ale sirsia nez 60 cm. A mimochodom, neviete co co je lepsie, buk ci dub ?

  7. neviem, ci zozenies nieco sirsie, ale skus napriklad nitriansku firmu Pental http://www.pental.sk – viem, ze na mieru robia zo 4mm hrubej skarovky rozne veci (schodove stupne, atd) na objednavku.

    Dub vs. Buk – dub je tusim tmavsi, ostatne je uz len o strukture, komu sa co viac paci. Ja to beriem tak nejak zakodovane, ze dub je skratka dub ;-) ale logicky ti to nezdovodnim. Rozhodne asi len starostlivost – ked sa budes o dosku starat, tak ti skratka vydrzi, ci bude z buka alebo z duba.

  8. kooi, vyborna je podla nasej skusenosti nemecka firma lechner, urobia skvelu drevenu dosku aj v takejto hrubke (cena zavisi od pouziteho dreva) http://www.pdslovakia.sk

  9. Ahoj,

    Mam tiez vyhliadnutu dubovu v IKEA ale jedine co ma este trochu odradza je, ako vyriesit priestor okolo umyvadla resp. ako zamedzim vlhnutiu pracovnej dosky v okoli umyvadla. Chcem tam totiz dat antikorove umyvadlo nasadene zvrchu na pracovnu dosku. Urcite sa nevyhnem prskaniu vody vedla umyvadla. Ako ste to riesili?

    Dakujem

  10. ahoj, umyvadlo ma pribalenu taku obojstrannu lepiacu pasku, ktora vyzera skor ako plastelina. Nalepi sa to na umyvadlo a to sa osadi do dosky, ukotvi sa to takymi pribalenymi hacikmi. Potom sa doska napusta ako je popisane v clanku. Cely navod je dobre spracovany s umyvadlom, siel som podla neho.
    Uz to bude takmer rok a zatial to vonkoncom nevyzera na to, ze by vlhla.
    Vela zdaru

  11. Cav, dik za rychlu reakciu. Ja som ale skor myslel to, ze ked umyvas riad naprskas aj okolo umyvadla, cize nemusi voda zatiect priamo medzi umyvadlo a dosku ale skor zostane neikde na pracovnej doske a vsiakne sa. Ale ked pises ze po roku nepozorujes okolo umyvadla ziadne vyrazne zmeny tak si ma potesil.

    A ako sa to sprava ked napr. nieco rozlejes po doske? Pomaha ten lanolin natolko, ze to nevsiakne?

    Dik

  12. Ked voda naprska okolo, tak sa nevsiakne, nedovoli jej to ten lanovy olej ;-)
    ako ked navoskujes auto a voda tvori gulky na povrchu…

  13. Tak to ma upokojilo…pretoze drevo som tam vzdy chcel, len som sa obaval praktickosti. Aj sme uvazovali nad roznymi imitaciami ale to nikdy nie je ono a ten prirodny material kuchyni velmi prida. Zacalo sa mi to velmi pacit v UK, kde interierovy dizajn velmi vyuziva prirodne materialy a dosiahnu tak velmi utulny ale aj moderny interier, bez pouzitia miliona farieb (ako tomu casto byva na Slovensku pri tzv. „nebojme sa farieb“).

  14. Ja som pouzil exoticke drevo( Teak), ktore viac vydrzi a je super. Vyhoda je, ze je vhodne aj do vlhkych prostredi. Ta moja doska je nachylnejsia na poskrabanie ale ten teply pocit a vona dreva stoja za to. Juknite sa na stranky DLH maju aj viac drevin v roznych farbach. http://www.dlh-slovakia.com/Produkty/PracovneDosky/Dreviny/Acajou.aspx

  15. teak isto vydrzi vela, ale myslim si, ze aj ten treba osetrovat.

  16. Jasne ze treba. Ja napr. pouzivam obycajny olivovy olej. Tu dosku mam aj v srchovom kute a tam neviem ci by dub vydrzal :-) resp. ci by sa nezacal deformovat

  17. olivovy olej je fajn.

  18. Daniela V.

    Zdravim, tiez planujem drevenu pracovnu dosku, hlbky 70cm. Citala som niekde o olejovani pod tlakom. Mate o tom prosim nejake info?

  19. Olejovanie pod tlakom – cielom celeho snazenia okolo olejovania je dosiahnut pokial mozno co najvacsiu hlbku napustenia. Bud tlakom alebo castym rucnym napustanim.
    To prvotne hlbkove napustenie moze byt urcite pre dobro veci, zvysi kvalitu impregnacie a usetri cas, ale na konci to clovek budem musiet aj tak robit priebezne a stale. Neviem si predstavit, raz za pol roka rozmontovat polku kuchyne a odniest dosku na impregnaciu ;-)

    Na google by som hladal „drevo tlakova impregnacia site:.sk“, osobne skusenosti s tym nemam.

  20. So záujmom som si prečítala vašu diskusiu o drevenej pracovnej doske, ktorú som si v týchto dňoch dala nainštalovať v mojej novej kuchyni – ide o dub. Dodávateľ ju odporúčal ošetrovať olejom – tiež som si kúpila ten z Ikei, ako sa spomína vyššie. Doposiaľ som to ošetrila 2x. Na moje nepríjemné prekvapenie, po tom ako som umyla v drese pár riadov, práve v jeho okolí, pri batérii ostali po tom „znaky“. Rovnako sa na doske „zobrazila značka“ po fľaši, ktorá na naj bola chvíľu položená. Keď som sa snažila čokoľvek mokré z dosky okamžite utrieť, utierka ostala natrvalo „poznačená“ olejom, ktorým som dosku pred tým napustila. Priznám sa, že po 2 týždňoch začínam nápad mať pravé drevo v kuchyni ľutovať…

    1. Je potrebne dosku po naolejovani urcitu dobu nechat vyschnut. Ja som natrel okolo umyvadla olejom s Ikei a trvalo 3 dni kym to poriadne vyschlo. Dovtedy bola doska nie hladka na povrch, ale akokeby lepkava. Ale po vyschnuti je to uz ako nove. Je to trosku prblem, kedze kuchynu treba vypratat ( teda dosku ) aspon na dva dni. Co nie je zrovna velmi prekticke.

      1. Neprakticke, ale odvdaci sa to trvanlivostou. Robime to tak, ze dosku naolejujeme vecer a nasledujuce rano poriadne vytrieme. S lepkavostou problem nemavame, ale je pravda, ze nasa doska chytila nadhernu patinu a doslova sa leskne, ako je hladka od pouzivania. P.S. casto na nej priamo miesim cesto atd, takze aj ju drhneme.

      2. Prosím poraďte mi čo robiť, ja som dosku napustila tiež niečím olejovým z Baumaxu, natrela ju asi 3x a po týždni som prišla a doska je lepkavá a neviem ako ďalej pokračovať Ďakujem

      3. Ako ste ju natierali? Vecer natreli a na druhy den rano vyutierali dosucha servitkou? My sme to robili takto a doska sa lepila len malo, nakoniec prestala. Ako druhe by som sa pozrel na „to olejove“, ci to nahodou nie je po zaruke.

  21. Zdravim. Mozem zopar otazok: po aplikaci oleja ste jeho zvysky zotreli handrou? Pri baterii zostali znaky po oleji?
    V zasade plati, ze po prekonani fazy napustania je uz klud a podobne problemy by ste nemali mat. Aj moja milovana na mna zazerala, ze som vsetko zabrblal od toho oleja, ale po par napustaniach je doska v poriadku, nic nezanechava znacky. Teda pokial neodlozite horuci hrniec rovno z plamena na dosku. ;-)

  22. Ja mam dub z IKEA asi 4 mesiace a napustal som asi 3x… uz potom bol naozaj uplne mastny…ale po zotreti paperovou vreckovkou a asi po 1-2 tyzdnoch uz nenechaval ziadne mastne stopy. A teraz ked aj okolo umyvadla naprskam, tak smuhy su len minimalne. Ja osobne pouzivam vzdy po umyvani riadov savu zltu handricku spontex a utriem to do sucha… skvrny nezostavaju.

    Ono najlepsie je ked uz sa doska dlhsie pouziva a chyti kde-tu nejaku chybu krasy…potom je to uz rovnomerne a aj menej viditelne ako ked pribudne napr. prva skrvna od vody…myslim ze ke dsa ti olej poriadne vsiakne uz ta voda nebude robit problemy .

    Kazdopadne drevo vzdy bude menej prakticke ako keramika alebo ine materialy…

  23. Dubovu dosku prave idem davat do kuchyne a zvazujem, ci ju napustat olejom alebo nalakovat nejakym parketovym lakom. Mate niekto skusenosti s lakovanou pracovnou doskou?

  24. Jaro: lakovat urcite nie je dobry napad. Lak sa pouzivanim moze zacat odlupovat a urcite by nemal byt v kontakte s potravinami. Tomu sa nevyhnes, ak to bude pracovna doska. Navyse, drevo je dobre prave v tom, ze je to zivy material. Lakom tuto jeho osoznu vlastnost akurat zabijes. Ako posledne proti ti poviem len to, ze lak je hlavne povrchove osetrenie, naproti tomu napustanie olejom je hlbkova vec.

    Netreba vymyslat a staci pouzit lanove moridlo, ktore predava ikea, aleho hociktore moridlo, ktore je bezpecne pre styk s potravinami.

  25. Ahojte,
    prosim Vas nevedel by mi niekto poradit, kde by som zohnal drevenu-masiv alebo skarovku pracovnu dosku teak alebo iroko pripadne dub orech o rozmerov 4000x700x40? laminat ani kamen urcite nechcem a uz zacinam byt zufaly z toho ze vsade maju iba hlbku 620.
    Dakujem Miro

    1. Nasiel som tuto firmu, ale max. dlzku maju tusim len 2500 http://www.skarovka.sk/cennik-skarovky-schody-palivo/cennik-skarovky.html
      Skus sa opytat, mozno spravia rozmer na mieru.

    2. Trochu nechapem aky je problem s tou hlbkou.
      Sikovny dedinsky stolar ti prirobi tych 80mm lavou zadnou.
      V dnestnej dobe je remeselnikov dost, len si vybrat.
      Vacsina aj s dovozom domov.

      Zaklad je vediet si poradit, nie zufat a stat na mieste.
      Samotne zufalstvo este nikdy nic nevyriesilo.
      V spojeni so snahou, zdravou nasratostou, sikovnostou…takmer vsetko.

  26. Dobry den, potreboval by som kuch. dosku z dub sparovky z rozmere 276×60 a 210×60. Neviete ci v ikea vedia urobit aj takyto rozmer?
    Povrchovej upravy sa nebojim, mam dobre skusenosti s tymi napustadlami na báze lanovo-fermezoveho oleja.

    1. Ikea na zakazku nerobi, takze ak to nenajdes v ich ponuke, potom sa musis poobzerat inde. Je kopec stolarstiev, ktore vedia skarovku spravit na zakazku. Co sa povrchovej upravy tyka, v poslednom case pouzivam obycajny zohriaty jedly olej. Funguje bez problemov.

  27. Prave sme namontovali kuchynu v ktorej je pouzita dubova doska s ikea. Chcel by som sa vas spytat ako ste vyriesili spoj dosiek. Spojovaciu listu davat nechcem, nakolko by to pokazilo celkovy dojem. Napadlo ma riesit to akrylatovym tmelom vo farbe dubu
    Jedna sa o minimalnu skaru cca 1-2 mm. Co si o tom myslite? dakujem za rady

    1. Dobry den, spoj som priznam sa neriesil, len ukoncenie hlinikovou listou, lebo mam uprostred linky sporak a z kazdej strany k nemu prirazenu dosku.
      Tie dosky maju jemne zbrusene hrany. Urobil by som to, ze by som z kazdej dosky zrezal par milimetrov, aby vznikla ostra hrana. Jediny problem je, ze rez musi byt naozaj rovny, aby obe dosky k sebe dokonale sadli a nebola tam ziadna spara. Obe dosky by som nasledne zlepil lepidlom na drevo (Bison, Pattex). Dobry stolar by to vedel tak presne zbrusit/odhoblovat.
      Tmel urcite nie, doska je napustana olejom a moze byt problem, ci k nej ten tmel poriadne prilne. Skor alebo neskor sa podla mna vydroli a nebude to dobre. Naozaj by som sa snazil o to, aby tam bola minimalna jamka alebo ryha v spoji.

  28. dosky sú už osadené. Pílil mi ich na mieru stolár a spoj je s obidvoch strán ohranený, čiže vznikla drážka. Celkovo je špára medzi doskami od 0 do 1 mm.
    Tiež ma napadlo že to môže byť s tmelením problematické kvôli impregnácií dosiek. Asi to nechám zatial tak a dnes sa pustím do prvého náteru.
    ďakujem za rady a za super článok.

    1. Skoda toho ohranenia. Este jedna moznost mi napadla, ktora sa pouziva v restaurovani – zarobit si lepidlo s jemnymi pilinami a „vytmelit“ to tym. Pripadne jemne piliny zamiesat do zivice, ta vytvrdne a nedroli sa tolko, ako makky tmel. Pod zivicou myslim akekolvek dvojzlozkove akrylatove lepidlo. Tym, ze do toho clovek prida piliny (idealne z rovnakeho dreva ale lepi), to chyti rovnaku farbu. Na konci sa to len prebrusi smirglom a zahladi.

      1. ďakujem za radu

  29. My sme to z IKEOU riesili zrezanim aby nebola drazka a potom len vytlacenim celej spary lepidlom (priesvitnym) na drevo. Vizualne to samozrejme az tak nepomoze ale koli zamedzeniu vniku vody je to ok. Mame to asi 2 roky v mieste umyvadla a zatial v poriadku.nevidim ziadne vlhnutie alebo nic podobne

  30. mozem sa spytat ci dosky predavane v ikea mozem priamo napustat (prirodnyn olejom)? Nie su nahodou uz osetrene nejakym lakom?

    1. Napustat sa mozu. Lakom osetrene nie su, iba tlakovo napustane tiez iba olejom. Napriek tomu ich treba na zaciatku pouzivania este dalej nechat nasiaknut.

  31. Ahoj,
    my mame v kuchyni stary kuchynsky stol a chceme na nom vymenit racovnu dosku, ktora tam zu aj tak nieje original.
    Uvazovala som nad ceresnou, co myslite je to dobra volba? Samozrejme planujeme naolejovat a pouzivat dosku tiez na miesenie cesta a pod. Alebo ake drevo by ste mi poradili. Paci sa mi aj orech.
    Vdaka za odpoved

    1. Pri dobrej starostlivosti je podla mna jedno, ci si vyberiete dub, buk alebo orech. Pokial bude doska dobre spravena (bez spar) a v spravnej hrubke aj dobre preschnuteho dreva, tak bude sluzit roky.
      Naozaj sme si dali zalezat na tej impregnacii a mozem povedat, ze hlavne okolo vodovodneho kohutika, kde vzdy nejakym sposobom drzi voda stale doska drzi. Teda nepuci ani sa nevykruca.

  32. Zdravim :) Rozhodli sme sa teda aj my pre drevenu pracovnu dosku. Zrejme tiez z Ikey. Zaujimalo by ma, kolko ste ju nechali doma pred instalaciou ulozenu na aklimatizaciu a ci rozmer, ktory si objedname na zaklade rozmeru kuchynskej linky bude potom sediet, ako velmi to drevo pracuje, ci pri tej kalkulacii treba ratat s nejakou rezervou. Dakujem za radu!

    1. Kolko sme ju nechali ulozenu doma? Fu, to si uz presne nespominam, ale myslim, ze to bolo len par tyzdnov, naozaj kratko. Mame dva pulty, kazdy s dlzkou 130cm a na tej dlzke to nepracuje. Ani na dlhsej by nemalo, pretoze to je lepene z kuskov, z rovnakeho dovodu sa takto robia aj okna, kde to naozaj nemoze pracovat.
      Ostatnemu nie celkom rozumiem, linka bude od ineho vyrobcu? Ak ano, kuchynska doska by mala precnievat cca 2cm cez korpus vratane čiel šuflíkov. Tým, že my to máme všetko z Ikea, tak to sadlo presne a nemusel som ju rezať po dĺžke. Treba pozriet, ake maju rozmery korpusov a čiel. Nech sa nová kuchyňa podarí!

      1. Myslela, som si, ze som sa vyjadrila presne, ale spatne uznavam, ze nie. Ano, kuchynu si davame vyrobit inde, ale chceme na nu drevenu pracovnu dosku. Oni na to nemaju zmluvneho dodavatela a my sme si vyklikali, ze nam najviac vyhovuje prave doska z Ikey. Ide mi o to, ako dopredu kupit dosku a nechat ju v byte len tak stat. Navyse sa obavam, ze budeme v casovej tiesni a budeme sa chciet co najskor nastahovat a zda sa mi, ze zbytocne nechavat drevo stat v byte, kde sa stierkuje a pracuje a vlhkost tam aj tak nie je normalna. Kedze ste vsetko brali z Ikey, tak to bolo zrejme bez problemu. To o precnievani mame „v merku“, islo mi o to, ako velmi to drevo pracuje smerom do dlzky, ale snad by to nebolo take markantne, aj ked u nas pojde o vacsie rozmery (3 a 1,5m cca)

  33. Ahoj, prosim viete mi poradit, na drevenu dosku mi vyprskla asi kyselina, lebo mi ostali male hnede bodky.. osmirglovala som to brusnym papierom 180 , ale nezislo to uplne. Je prosim este ine riesenie? Mam nechat zosmirglovat celu prac dosku kvoli rovnomernosti odtienu alebo snazit sa opatovne zbrusit flakate casti? :( dakujem.

    1. Máme podobné fľaky blízko umývadla, akurát že nie su tmavé ale svetlé, od prípravku na čistenie rúry. Riešil som to tak, že som ich len jemne prebrúsil a opäť naimpregnoval olejom. Viac brúsenia na danom mieste by vytvorilo jamku, kde môže stáť voda, čo podľa mňa nie je dobré (podstatnejší argument ako farebný odtieň).

      Beriem to ako prevádzkovú patinu. Stane sa a patrí to k charakteru dreva. Ak vám to vyslovene vadí, potom áno, dá sa zošmirgľovať celá doska. A samozrejme, znovu namoriť olejom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.