Čínsky wok – radosť variť (video)

Wok je úžasná vec na varenie. Použiješ minimum oleja, potraviny si zachovajú svoje prirozdené živiny a jedlo samotné je hotové doslova v okamžiku. Môžeš takto pripraviť čerstvú zeleninu, kura aj rybu. Technika varenia na woku sa volá stir-fry, čiže voľne preložené premiešaj a osmahni a používa sa nielen v Číne, ale naprieč celou Áziou. A nie, wok nemá nič spoločné so slovenským food-pornom nazvaným „ideme robiť čínu“, kde výsledok je obyčajne čínska zmes s kuracím rozvarená na sauté…

Stir-fry má dokonca ešte dve ďalšie odnože – chǎo (炒) a bào (爆). Líšia sa dĺžkou prípravy a teplotou samotnej panvice. Na bào si netrúfam ani sám – železný wok sa pri nej rozhorúči úplne dočervena a kuchár musí pracovať veľmi veľmi rýchlo. Ak tam vzadu nebolo počuť, tak hovorím VEĽMI! Dobre sa na takéhoto kuchára pozerá (keď mu to samozrejme ide…), ale ak ten kuchár mám byť sám, tak radšej volím umiernenejší chǎo spôsob.

Potrebuješ teda wok. Na trhu je pomerne veľký výber týchto panvíc, ale máloktorá je naozaj kvalitná a vhodná. Nájdeš ľahké hliníkové, tenké ako fľuspapier, tiež hrubšie, potiahnuté nelepivou vrstvou. Nehádam sa, Taliani to s hliníkom vedia, ale keď wok, tak železný. Práve taký sa mi v menšej veľkosti s priemerom 26cm podarilo zohnať v Metre. Čínsky wok českej výroby a priazdnivej ceny, tuším do 15 €. Je z čistého železa, nemá žiadnu nelepivú vrstvu. Po každom použítí ho treba starostlivo umyť, osušiť a naolejovať z každej strany jedlým olejom. Rúčku preboha nie!

Keď som spomenul nelepivé vrstvy, napríklad teflónu by som sa vyslovene vyhol. Hneď pre niekoľko dôvodov. Pri varení na woku sa bežne dosahujú veľmi vysoké teploty, pri ktorých už látka stráca svoje pôvodné vlastnosti. Navyše, lacnejšie panvice navyše obsahujú PTFE a PFOA, ktoré majú karcinogénne vlastnosti. A aj pri naopatrnejšom miešaní sa skôr alebo neskôr začne odlupovať. Samozrejme do jedla…

Máš teda wok, potrebuješ ešte horák. Veľký turbo horák. Snažiť sa pripraviť stir-fry na bežnom horáku, aj keď bude ten najväčší, aký máš na platni, ti nikdy nedá ten správny výsledok. Dnes už turbo horák nie je žiadna rarita a každý výrobca ho ponúka vo svojich sporákoch a varných platniach. Ak takýto horák máš, môžme si uvariť trebárs narýchlo rybu.

Suroviny

– ryba (ideálne pangasius)
– chilli papričky, nasekané nadrobno
– ľahká sójová omáčka
(výborná je značka Pearl River Bridge)
– sušený zázvor a cesnak
– olej s vysokým bodom dymivosti
(arašidový, rafinovaný repkový)
– nadrobno posekaná zelenina podľa
chuti, sezóny a času
– široké ryžové rezance

Začínam väščinou rezancami – postavím do hrnca mierne osolenú vodu a nechám zovrieť. Za ten čas pripravím všetko ostatné. Ak máš surovú zeleninu, nakrájaj ju na tenké fúzy. Čím tenšie, tým rýchlejšie bude jedlo hotové. Ako základ zvyknem používať mrkvu, sladký hrášok alebo zelené fazuľové lusky. Keď nie je čas babrať sa so zeleninou, alebo nie je celkom dostupná čerstvá, môžeš použiť mrazenú „čínsku“ zmes. V tomto prípade je príprava naozaj rýchla.

Rybu opláchni v studenej vode, osuš a jemne posoľ. Priprav si nabok olej, chilli, sušený zázvor, cesnak a sójovú omáčku. Zažni veľký horák a nechaj rozhorúčiť wok. Platí pravidlo „Horúci wok a studený olej“. Keď je wok horúci, vlej do neho zboku trochu oleja a pridaj chilli spolu so sušenými pochutinami. Musíš pracovať rýchlo s vareškou a jedlo neustále prevracať. Ak máš šikovné zápästie, tvar panvice ti dovolí pri troche cviku obracať jedlo bez varechy, presne ako vo videu nižšie.

Základ je držať wok čistý, inak to bude skôr o prihoretých karcinogénoch, ako o zdravom a chutnom jedle…

Pochutiny začali rozvoniavať, chytro pridaj rybu a obracaj, pokým nebude hotová. Pri tejto teplote a malých kúskoch to naozaj nebude trvať dlho, možno 2-3 minúty. Ak si si neni istý, nastriekaj do panvice trochu sójovej omáčky a prikry na okamih pokrievkou. Len na tak dlho, kým sa omáčka nezačne odparovať. Keď začne stúpať para, rybu odlož z woku a poriadne ho vyčisti od akýchkoľvek zbytkov, ktoré by mohli začať pripekať. Základ je držať wok čistý, inak to bude skôr o prihoretých karcinogénoch, ako o zdravom a chutnom jedle… Opäť trocha oleja a postupuj ďalej so zeleninou. Na začiatku za stáleho miešania poriadne osmahni, potom podlej trochou sójovky alebo vody, prikry a nechaj na pár minút vystúpať paru. Pri mrazenej zelenine nezabudni nato, že aj ona sama pustí vodu.

[flashvideo file=http://delikatesy.etrend.sk/wp-content/vids/stir-fry.flv /]

Keď je zelenina hotová, pridaj naspäť rybu, minútku premiešaj a môžeš servírovať. Na čom? Na širokých ryžových cestovinách, ktoré si počas varenia hodil do vody. Tieto cestoviny nepotrebujú veľa. Dáš ich do vriacej vody, hneď odstavíš a necháš 5 minút tak. Potom zleješ a hotovo. Ešte k tej hotovej zelenine. Nie je hotová ako hotová. Pri stir-fry sa nikdy nespraví úplne domäkka. Raz sme toto jedlo pripravovali pre našu rodinu a babka ho okomentovala, že ona teda nedorobenú zeleninu jesť nebude… Zelenina by teda mala byť pripravená tak „niekde na polceste“, také akurát chrumkavé.

Stir-fry sa zvykne pripravovať aj naraz, teda bez odkladania jednotlivých surovín bokom. Mäsko však bude šťavnatejšie, keď ho hotové odložíme a pridáme naspäť k vareniu až ku koncu. Pri menšom woku sa aj jednotlivé suroviny pripravia rovnomernejšie, ako keď do panvice naváľaš všetko naraz. Nemusím hádam ani hovoriť, že toto je minútkové jedlo a je dobré ho zjesť okamžite po príprave.

Recept, ktorý som uviedol, používam ako najzákladnejší. Rybu si v ňom môžeš nahradiť kuracím, tofu alebo aj hríbami. Alebo použi výlučne zeleninu a doplň si ďalšie pochutiny. Varenie na woku môže vyzerať trochu hekticky, ale s trochou cviku a dobrou prípravou surovín – rozumej mám ich všetky na linke a poruke, to ide naozaj veľmi rýchlo a jedlo môže byť na stole behom 15 minút.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (24)

  1. Peter Ondrejka

    aj by som si dal :)

  2. Stanka Adamčíková

    no tak to by som si dala aj ja …

  3. Shira313

    Budem si ten pohyb zápästím cvičiť :D

  4. budes si ho cvicit dvojmo – ked po neuspesnom pokuse treba drhnut sporak… ;-) cvik je holt cvik, aj ja som drhol…

  5. nooooo,tak toto,vyzera byt good :-) co sa tyka svihu,ten pride casom,ale az casom :-D dovtey skromne drhnut,presne ako to úpovedal pan Klimo.

  6. ti viac dobrodruzni si mozu dovolit aj taku srandu, ze wok mierne nahnu a pri vyhadzovani jedla vyprskujuci olej v panvici na moment chyti plamen od horaku…Nieco ako flambovanie, len bez alkoholu. Skusal som to len zoparkrat ale nastastie, v panvici je relativne malo tuku na vacsi poziar. Aj ked, mam pri sporaku hasiacu deku. Pre istotu… ;-)

  7. Peter Ondrejka

    Taketo „flambovanie“ je v kuchynieach bezne :D Rad to robim aj ja, je to pekny efekt, aj ked potom je vsetko od oleja :D

  8. Hej, uz som zazil jeden olejovy poziar v kuchyni. Bolo vsetko od oleja a chytilo sa to. Ziadna sranda. Sefkuchar si myslel, ze to este zachrani, ked na ohen vysypal celu gastronadobu soli, ale viac duchapritomnosti mal manager s penovym hasiacim pristrojom. To bol teprv bordel v kuchyni…

  9. Peter Ondrejka

    Vzdy lepsie ako tam splechnut vodu. To neodporucam nikomu!! Videl som uz take, a verte neni to nic prijemne, namiesto uhasenia olej chyti 2. dych. Takze pozor nato!

  10. Peter Ondrejka

    to nie ja som splechol :D boze chran

  11. Inak tato tema olej vs. voda sa pravidelne prebera vo vsetkych dokumentoch na Discovery Channel. Celkom podrobne to bolo rozobrane v sobotnajsom Time warp-e. :)

  12. Peter Ondrejka

    no ja som mal sobotnajsiu pracu a nie discovery :D

  13. Viktor, super clanok, vela detailov a praktickych informacii ako vzdy! Video sa rata! Hlavne dakujem za tip o olejoch. Mam hrozne rada stir-fry, ale doma som to skusila len niekolko krat- vzdy ma odradili oblaky dymu, zjavne som pouzila zly olej a dala ho do woku skoro. Vcera som skusila tvoj postup + arasidovy olej- a vysledok bol uzasny. Este raz dik.

  14. Pangasius je ryba najhorsej kvality, nema sice kosti ale ani chut :) No a najvyssi bod dymivosti ma bravcova mast :)

  15. Pokus: na margo chute… zalezi na tom, odkial ta ryba je a ako je pripravena. To plati aj pri inych rybach. Jedol som aj mdlu lampuku aj dobru ;-)

    Bravcova mast – ano, mas pravdu. Ale povedz to napriklad vegetarianovi, ak si chce takto pripravit chrumkavu zeleninu ;-)

  16. […] registrovať a v rušných poryvoch mysle som si začal chystať zeleninu na úplne iné jedlo. Na čínske stir-fry! Čiže pokrájal pór a cibuľu na podlhovasté prúžky, mrkvu na tenké kolieska a cukinu tiež […]

  17. Tiež rád používam praženie s miešaním a rád flambujem, toto jedlo kombinuje oboje

    http://www.youtube.com/watch?v=VYLgC5ezjqs

    Toto sa dialo vo Zvolene:)

    1. spátky do pekla! ;-) Kto varil a kde?

  18. To som bol ja, chcel som varit niekolko thajskych jedal vonku pred hostami a v jednom hoteli vo Zvolene som nasiel ochotneho cloveka, ktory mi to pomohol zrealizovat. Trvalo to niekolko letnych tyzdnov, celkovy zaujem nebol dostatocny, ale niekolko hosti bolo naozaj nadsenych a to bola pre mna odmena:)

  19. Ivan Hanzalik

    velmi rad by som si zariadil, kupil originalny cinsky riad resp.kuchynu,kde je to u nas mozne kupit?
    dakujem

  20. Jana Krnáčová

    Zdravím,
    ja len tak by the way….kukala som si recepty na prípravu jedla vo woku a Michaela na svojom blogu tiež píše o woku a ten jej úvod sa nápadne podobá na ten váš…

    http://www.sitocojes.blogspot.sk/2012/11/stir-fry-dajme-sancu-woku.html

  21. Martin Kovač

    Tak na moju
    Milan hlbokú to veru nemá. Ideálne na rôzne „wok“ recepty.

    1. Martin, ako dlho mas tu panvicu a ako ju pouzivas? Na wokovom horaku?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.