Omeleta ako sushi. Inak povedané tamagoyaki

Základné suroviny na prípravu

Pôvodne mal byť tento článok o mäkkom silken tofu, nakoniec som objavil zaujímavé rolované japonské omelety. Tofu samozrejme skončilo v nich.

Tamagoyaki je typické japonské raňajkové jedlo a zvykne sa aj brávať so sebou v bento-boxoch. Omeletu poznajú v rôznych kúsoch sveta, ale neboli by to Japonci, keby ju nezrolovali ako sushi. Príprava je rýchla, len trochu náročná na koordináciu.

Suroviny

– 7 vajec
– 3 ČL dashi
– 1 ČL soli
– 1 ČL cukru
– 3 PL sójovej omáčky
– mladá cibuľka
– silken tofu
– nori riasy

Najprv by som mal asi vysvetliť pár súvislostí. Suroviny sú až na jednu jednoduché a dajú sa ľahko zohnať. Silken tofu je mäkké a pripomína ricottu alebo hladký tvaroh. Predáva ho napríklad Tesco, nájdete ho v regáloch so suchými etno-potravinami. Ak ho nezoženiete, poslúži aj slovenské neochutené Alfa-Bio. Tak ako tak, nezabudnite ho pred použitím zabaliť do čistej bielej utierky a poriadne z neho vyždímať prebytočnú vodu.

Podstatnou prísadou tamagoyaki je dashi. Ide o základný japonský vývar, na ktorý sa používa riasa kombu a katsuobushi, teda sušený, fermenovaný a údený kus tuniaka. Toto mäso vyzerá ako kus dreva a stružliny vyzerajú ako keď nastrúhate ceruzku. Dashi som hľadal na Slovensku márne, ale som si istý, že v Prahe alebo Viedni by ste ho našli napríklad v granulovanej forme. Keďže som nemal dashi, tak sa tento recept bude len tváriť ako japonský.

Začnite panvicou. Tradične sa používa obdĺžniková, ale myslím, že s guľatou by sa dalo tiež vybabrať. Mal som hranatú grilovaciu z Ikea, tak som ju použil. Je však obrovská, takže v recepte som musel pridať viac vajec.

Servítku namočte do oleja a paličkami ňou potrite panvicu

Na menší tanierik nalejte olej a poskladajte servítku. Paličkami ju uchopte ako porciu jedla a poriadne ju pomáčajte v oleji. Potom ňou vytrite panvicu, aby bola rovnomerne omastená. Toto nemá byť bohapusté machrovanie, ale praktický spôsob, ako priebežne omasťovať horúcu panvicu počas celého pečenia.

Vidličkou podrvte silken tofuBežne sa robí tamagoyaki čisté, ale sú aj verzie s pridanou restovanou cukinou, hubami shitake či baklažánom. Ja som sa rozhodol naplniť ho mäkkým tofu. Vezmite si inú panvicu a prudko na nej opečte na oleji nadrobno nasekanú mladú cibuľku alebo klasickú cibuľu. Nenechajte ju zhnednúť, ale rýchlo pridajte tofu. Musí byť vyždímané a podrvené vidličkou. Postriekajte ho zopár cákancami sójovej omáčky, premiešajte s cibuľkou, narýchlo orestujte a odstavte. Soliť netreba, keďže sójová omáčka je slaná akurát.

Vajíčka rozhabarkujte len zľahka

Ďalej si rozrobte vajíčkovú masu. Ideálne je použiť nádobu, ktorá má nalievacie hrdlo ako džbán. Hodí sa napríklad odmerka. Vyklopte do nej vajíčka, pridajte dashi, soľ, cukor a sójovú omáčku. Niekto pridáva aj ryžový ocot. Vidličkou rozhabarkujte celú masu, ale len zľahka, určite nie dopenista.

A teraz to príde. Hlboký nádych a rýchla práca rúk. Majte pripravené dve široké špachtle, drevené alebo silikónové. Rozohrejte panvicu a vylejte na ňu polovicu vajíčkovej masy. Keď trochu zatuhne, roztiahnite na ňu polovicu restovaného tofu.

Prvá vrstva vajíčiek s restovaným tofu

Keď vidíte, že začínajú tuhnúť kraje, nastal čas na rolovanie. Opatrne podoberte omeletu na jednom konci oboma špachtľami a rolujte ju ako palacinku k druhému koncu. Uberte plyn a nechajte chvíľu pražiť. Medzitým si pomastite kúskom servítky panvicu a zrolovanú omeletu presuňte naspať na miesto, odkiaľ ste začali rolovať.

Keď sa spodok chytí, začnite pomaly dvoma špachtlami rolovať

...a rolujte až do konca panvice

Jednou špachtľou podoberte olemetku a rovnomerne rozlejte zvyšok vajíčkovej masy po panvici tak, aby sa kúsok dostal aj pod ňu. Rýchlo rozotrite zvyšok tofu, len na konci nechate trochu voľnej vajíčkovej masy. Vidno to aj na fotke vyššie. A opäť, keď to celé trochu zatuhne, začnite znova rolovať celú omeletu o druhému koncu. Ak sa vám to niekde na polceste začne trhať, potom ste mali asi moc mokré tofu alebo omeletka nebola ešte celkom zatuhnutá.

Na konci nechajte trochu opiecť

Nechajte chvíľu restovať, prípadne sa môžete pozrieť, či vám zdola nepripeká. Keď už máte pocit, že je hotová, opatrne ju vyklopte na lopár a nechajte chvíľu odpočinúť. Medzitým si nastrihajte nori riasy na dvojcentimentrové prúžky.

Hotové tamagoyaki nechajte trochu odpočinúť a môžete krájať

Tamagoyaki nakrájajte ostrým nožom na plátky hrubé asi 1-2 centimetre a každý previažte pásikom z nori riasy. Nezabudnite riasu na konci navlhčiť, aby sa pekne nalepila.

Na dozdobenie som použil žeruchu, ktorá nám rastie v tanieri plnom zeme na okennej doske. Žiadna poondiata hydropónia na vate.

Kolieska tamagoyaki previažte nori riasou a môžete servírovať

Servírovanie je definitívne radostná časť celej prípravy. Je na vás, ako uložíte úhladné balíčky omeletiek. Keďže je Veľká noc, rozhodol som sa pre japonsko-veľkonočnú fusion. Na dozdobenie som použil žeruchu, ktorá nám rastie v tanieri plnom zeme na okennej doske. Žiadna poondiata hydropónia na vate. Čokoľvek zelené sa krásne hodí k sýto-žltej farbe omelety. Žerucha je však ideálna, pretože je jemne pikantná a horkastá. V kombinácii s tamagoyaki tieto vlastnosti ustúpia a všetko sa spojí v jednu harmonickú chuť.

Na dozdobenie sa výborne hodí čokolvek zelené, napríklad žerucha

Tamagoyaki by malo byť dostatočne tuhé nato, aby sa dalo jesť paličkami. Z uvedeného množstva mi vyšlo 12 roliek, pričom jedna porcia mala 4 rolky. Spolu s jarnou pórkovou polievkou dostatočne sýte jedlo na sobotný obed.

Príjemné Veľkonočné sviatky!

Tamagoyaki je dost pevné, aby sa dalo jesť paličkami

P.S.

Ak niekto viete, kde na Slovensku zohnať dashi v akejkoľvek forme, napíste prosím do komentárov, ďakujem!

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (11)

  1. Dashi by měli mít v kórejskem obchodě na Bajkalské, zatím tam měli vždy všechno, co jsem z asijské kuchyně potřebovala.

    1. Suhlas s Olgou, ja som kupil na Bajkalskej v BA. Kto nepozna: http://www.koreafoods.co.uk/en/sl_retail_01.php

    2. presne tak, dashi je na bajkalskej. dokonca niekolko druhov. bohuzial som ale ani jeden nevzala kedze tak 85% obsahu tvori glutaman sodny. cize quest continues.

    3. Mata: to je ta podstatna info ;-) dik za doplnenie

    4. nekupoval by som hotove dashi, ale radsej kupil Dashi Kombu (riasa) a bonito (suseny tuniak) Kombu sa da kupit v Moje Bio v Petrzalskom Tescu a bonito v korejskych potravinach.

      1. Dakujem za info. Moje Bio je tusim aj v Avione, nie?

  2. Jaro Kanás

    a ja pridám : sója je zdraviu nebezpečná potravina(okrem fermentovanej )
    ww.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/soja-ako-hlavna-hrdinka-zdravej-vyzivy.html

  3. […] som skúšal silken tofu a vyšli mi z neho chutné japonské omeletky. Mal som kúpenú ešte jednu kocku, tak reku, skúsim aj niečo […]

  4. V azijských potravinách Seoul Plaza zoženieš všetko, Dashi, kombu (aj wakame) japonské tofu, aj bonito vločky. Dashi majú v práškovej forme. Ak ti môžem odporučiť choď tam lebo tam je ten tovar kvalitnejší ako náhrašky v Bio potravinách :o))

  5. Pre tych, ktori sa boja glutamatu sodneho http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=85&Itemid=34
    Je glutamát sodný pre človeka škodlivý?

    Vo všeobecnosti nie. Nie je alergénom ani kancerogénom. Podľa oficiálneho stanoviska Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration – FDA) glutamát sodný je bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti.

    Medzi verejnosťou stále panujú obavy a pochybnosti ohľadom bezpečnosti konzumácie glutamátu sodného a často sa poukazuje na nebezpečné dôsledky jeho konzumácie. Ambulancia klinickej výživy (AKV) preto zverejňuje toto nezávislé stanovisko.

    1. Len mala technicka otazka: kto urcil, ze prave americky urad je zdrojom pre nezavisle stanovisko? Nemal by byt zdroj skor subor dlhodobych studii, ktore budu sledovat napriklad aj jeho kombinovane posobenie? ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.