Karí, karí, karí… Inak povedané Srí Lanka (+fotogaléria)

Ak niečo Srí Lančania naozaj milujú, tak to je karí. Nájdete ho doslova všade – na mäse, zemiakoch a dokonca aj v špeciálnej ajurvédskej zubnej paste, ktorú sme si kúpili na odporúčanie miestnych. Vraj nebudeme mať kazy a posilní nám sklovinu. Nuž, ešte asi len spoznáme zázračnú silu karí, keďže sme skúpili všetky ajúrvédske zubné pasty ktoré v miestnej drogérií mali. A na účte bolo po prepočte krásnych 5 eur. Vivat Srí Lanka!

Na raňajky karí, na obed karí a na večeru hody s karí. Tak vyzerá realita aj v luxusnom, päť hviezdičkovom rezorte. Ryža, ryby a kuracie mäso sú základ a miestni to jedia dookola. Teda najmä tú ryžu, tej sa nevedia nasýtiť. A s karí chutí samozrejme najlepšie.

V kuchyni

KaríOno je iné počuť a iné vidieť. Ale zažiť skutočné varenie v skutočnej Srí Lanskej kuchyni, to je veru niečo! Už dopredu som bola upozornená, že nech nečakám čistotu, pretože sa varí na otvorenom ohni. Potom, ako sme sa zoznámili , majiteľom Batic Factory, mali sme možnosť nazrieť do kuchyne strednej vrstvy. A tam sme našli jeho neskutočne milú a usmievavú ženu, ktorá akurát pripravovala ryžu a kura s karí (resp. naopak – karí s kuraťom). Kura bolo hodené v hrnci a posekané na drobné kúsky čakalo na svoju chvíľu, kedy sa dostane na plameň. Teraz sa tam totiž varila voda na ryžu. Na vedľajšom ohni sa už varili zelené fazuľky s karí– tiež veľmi obľúbená a chutná príloha.

Musím sa priznať, že som si na karí a všetky ostatné Srí Lanské chute až príliš zvykla. Ešteže mám tú svoju zubnú pastu, ktorá ma dvakrát do dňa vráti na tento exotický a mimoriadne voňavý ostrov.

Fotogaléria

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (8)

 1. Uha, s tym kari v zubnej paste… nebol to skor Neem? V Indii ludia na dedinach, ak si nemozu dovolit kupit ani len zubnu kefku, pouzivaju vetvivicky rastliny Neem, ktorou si suchaju zuby a Neem je vo velkom pouzivany v Ayurvede.

  Odpovedať
  1. Poznám Simonu a neverím, ze by si suchala vetvickou zuby. Či? ;-)

   Odpovedať
 2. Michaela

  Ja nehovorim, ze si ona musi vetvickou suchat zuby, hovorim, ze podla mna ide o Neem a nie o Kari listocky. Su si podobne, ale je medzi nimi velky rozdiel.

  Odpovedať
  1. Miška, veď ja som žartoval ;-)

   Odpovedať
 3. ;) v pohode, aj ja obcas pouzivam tu pastu, je zdrava pre zuby a dasna.

  Odpovedať
  1. Simona Chrappová

   Miška, môžeš mať pravdu, musím to doma pozrieť a dám vedieť, že čo za čudo sa to v tej paste nachádza. Ale je fakt dobrá, už inú nechcem ;)

   Odpovedať
 4. Michaela

  Neviem ci sa to berie ako reklama, ale ak sa predavaju na Slovensku vyrobky od Himalaya, tiez ju vyrabaju.

  Odpovedať
  1. Simona Chrappová

   Supeeer, díky Miška, pokukám to na nete :)

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *